Prijatelji gimnazije

Film o gimnaziji

Školski list Spogovac

Knjižnica - Naša Školska Knjižnica

Kako u svim drugim školama, tako i u Srpskoj pravoslavnoj općoj gimnaziji „Kantakuzina Katarina Branković“ školska knjižnica veoma je važna i neizostavna karika u procesu odgoja i obrazovanja. Smještena je u prekrasnom prostoru nove školske zgrade na etaži -1 gdje su stvorene sve nužne pretpostavke da se sukladno pravilima struke pristupi stvaranju respektabilnog knjižničnog fonda čija je svrha i cilj zadovoljenje potreba učenika i profesora u procesu nastave.

Formiranje i razvijanje knjižničnog fonda je u tijeku i do sada je u prvoj fazi obrađeno i evidentirano prema inventarnoj knjizi 4100 svezaka. Primarno su obrađivani lektirni naslovi i referentne zbirke kako bi korisnicima pod jednakim uvjetima bio omogućen pristup što većem broju autora i naslova što pridonosi lakšem i efikasnijem izvršavanju njihovih školskih obaveza. Obrađena građa obuhvata uglavnom djela iz književnosti, kako klasične, tako i recentnih naslova. Ona se ne odnosi samo na lektirne naslove, tako da svako, osim obaveznog dijela građe, može pronaći ponešto za sebe, ovisno o području osobnih interesa. Obradom je obuhvaćena i ostala građa: riječnici, enciklopedije, nastavni priručnici za pojedine predmete, građa koja se odnosi na vjerski odgoj i obrazovanje.

Predstoji nam izrada računalnog kataloga i kataložnih listića čime bi u potpunosti bio zaokružen proces obrade cjelokupne knjižnične građe.

Budući da su u našoj školi zastupljeni i hrvatski i srpski jezik, knjižnična građa je dostupna na latinici i na ćirilici, a učenicima je ostavljeno na izbor na kojem jeziku i grafiji žele proučavati određenu građu, što smatramo prednošću, budući da je ovim omogućeno šire i raznovrsnije obrazovanje.

Na ovom mjestu ističemo jednu veoma važnu i pozitivnu činjenicu, a ona se odnosi na naše drage sugrađane, ljude dobre volje i poštenih namjera, koji su donacijama iz svojih privatnih zbirki omogućili da naši korisnici raspolažu naslovima do kojih se danas veoma teško dolazi, a koji su učenicima neophodni da bi se proširilo polje na kojem stiču nova znanja i iskustva. Na pokazanoj gesti smo zahvalni i želimo da ta suradnja između nas i naših plemenitih sugrađana traje i dalje.

Zorica Keča,

knjižničarka i stručna suradnica u nastavi

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE:

svakog radnog dana od 08:00 do 16:00 sati