TESLA I NAŠE VRIJEME

Objavljeno:03-03-2024

„U naše vrijeme, strelovitim napretkom vještačke inteligencije pređen je tehnološki Rubikon. Nedoumica je, u kojoj mjeri je čovjek sposoban da uoči dimenzije tehnološke „rijeke“ koja se izlila i da li je spreman da uloži napor u oblikovanje i preusmjeravanje njenog toka“ istakao je o. Oliver Subotić.
U prepunoj sali Srpske pravoslavne opće gimnazije „Кantakuzina-Кatarina Branković“, 1. 3. 2024. godine, u prisustvu Njegovog Preosveštenstva Episkopa buenosajreskog g. Кirila, administratora Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, sveštenstva zagrebačkog hrama, nastavnika i učenika Gimnazije predavanje „Tesla i naše vrijeme“ održao je prezviter Oliver Subotić, autor knjige Tesla – duhovni lik.
Inspirativno i poučno predavanje, u kome akcenat nije bio na izumima ovog jedinstvenog naučnika i pronalazača u istoriji čovječanstva, već na njegovom duhovnom liku, utjecaju okoline i porodice na njegov život i uvjerenja, kretalo se ususret izazovima savremenih tehnologija, upotrebe interneta, društvenih mreža i putu neizvjesnosti popločanom umjetnom inteligencijom.
Кoncepcijom izlaganja i interesantnom tematikom o. Oliver je uspio pridobiti pažnju i zanimanje učenika koji su se uključivali u diskusiju i postavljali otvorena pitanja.