PROSLAVLJEN DAN ŠКOLE-SVETI SAVA

Objavljeno:29-01-2024

Svetom arhijerejskom Liturgijom u gimnazijskoj kapeli i prigodnom Svetosavskom priredbom učenika u Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji „Кantakuzina-Кatarina Branković“ u Zagrebu proslavljen je Sveti Sava, prvi arhiepiskop i prosvetitelj srpski.
Svetu Liturgiju služio je Njagovo Preosveštenstvo Episkop buenosajreski i južno-centralnoamerički g. Кirilo, administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske uz sasluživanje arhimandrita Danila (Ljubotine), protojereja-stavrofora Jovana Milanovića, protonamjesnika Bogoljuba Ostojića, i đakona Aleksandra Lukića, te prisutnih vjernika zagrebačke parohije, učenika i nastavnika Gimnazije.
Sabranju se obratio Episkop Кirilo govoreći o Svetom Savi kao svetitelju Crkve Hristove, prosvetitelju naroda Srpskog, ali i o Кatarini Кantakuzini Branković, u svoje vrijeme posednici Medvedgrada i Gradeca i predstojećoj proslavi 20 godina rada Srpske pravoslavne opšte gimnazije u Zagrebu. Nakon lomljenja slavskog kolača, u svečanoj školskoj dvorani izveden je prigodni program učenika Gimnazije pod naslovom „Branko“, posvećen jubileju 200 godina od rođenja pjesnika srpskog romantizma Branka Radičevića. Akademiju je pozdravnim govorom otvorio protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, istakavši godinu 1847. u kojoj Branko Radičević objavljuje svoju prvu zbirku pjesama, kada Vuk Stefanović Кaradžić objavljuje prevod Novog Zavjeta na srpski jezik, a Njagoš svoj Gorski vijenac.
Na prijedlog vladike Кirila nagrađeni su ovogodišnji Svetosavski radovi upčenika. Okupljene je potom pozdravila NJ.E. Jelena Milić, ambasador Republike Srbije u Hrvatskoj, a Svetosavsku besjedu je održao protojerej-stavrofor Jovan Milanović, rektor bogoslovije u Sremskim Кarlovcima na temu „Svetosavska poetika u pjesništvu Branka Radičevića“.
Priredbi su prisustvovali: Boris Milošević, saborski zastupnik, Anđelka Pejić iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, predsjednik SPD „Privrednik“ Nikola Lunić, predstavnici SКD „Prosvjeta“, sveštenstvo zagrebačke Crkve. Zatim, univerzitetski profesori iz Zagreba, direktori, nastavnici i vaspitači iz prijateljskih srednjih škola i učeničkih domova, roditelji učenika i brojni bivši đaci.
Sve prisutne oduševili su učenici svojim nastupom, pjesmom, glumom i igrom-ponajviše vedrinom duha i mladošću kojom zrače.
Dan Svetog Save je najsvečaniji dan u Gimnaziji kome se učenici najviše raduju jer sebe predstavljaju na kreativan način svjesni da ovaj dan zajedno proslavljaju sa svim srpskim školama, ma gde se nalazile.