SUSRETI U SPOG-U: PREVENCIJA TRGOVANJA LJUDIMA

Objavljeno:26-11-2014

U srijedu, 29.10.2014., u 14 sati, ugostili smo predavače zagrebačkog Crvenoga križa koji su održali radionicu za sve učenike na temu prevencije trgovanja ljudima. Crveni križ iz Zagreba uključio se u Program prevencije trgovanja ljudima koji se provodi u sklopu Humanih vrednota, a odobrila je Agencija za odgoj i obrazovanje.

Trgovanje ljudima zahvaća Hrvatsku kao tranzitnu zemlju te gotovo podjednako i kao zemlju porijekla, odnosno odredišta žrtava trgovanja ljudima. S obzirom na međunarodni karakter problema, činjenica je da je Hrvatska važan tranzitni pravac, kojim se koriste krijumčari ljudi. Budući da je Hrvatska postala članica Europske unije, kretanje trgovcima olakšano je zbog nepostojanja granica.

Gđa Selma Islamčević iz Crvenog križa govorila je učenicima naše škole o vrstama trgovanja i eksploatacije ljudi, načinima na koje se može postati žrtva trgovanja te o posljedicama eksploatiranja. Posebno je naglasila opasnosti na koje mladi ljudi trebaju obratiti pažnju prilikom traženja posla ili putovanja, te koje mjere mogu poduzeti da ne postanu žrtva trgovanja ljudima. Gđa Islamčević ukazala je na znakove trgovanja ljudima te na načine sprečavanja i borbe protiv trgovanja. Učenici su upoznati s ustanovama i organizacijama kojima se mogu obratiti u slučaju sumnje na moguće trgovanje ljudima. Na kraju radionice gđa Islamčević ljubazno je odgovarala na pitanja učenika, a dogovorili smo i buduću suradnju.