ПРОСЛАВЉЕН ДАН ШКОЛЕ – СВЕТИ САВА

Objavljeno:29-01-2014

Светом архијерејском Литургијом у капели Светог Саве у Српској православној општој гимназији „Кантакузина Катарина Бранковић“ у Загребу започела је прослава Светог Саве Првог српског архиепископа и просвјетитеља. Литургију је служио Митрополит загребачко-љубљански Господин Јован уз саслуживање презвитера Небојше Тополића из Архиепископије београдско-карловачке, Душка Спасојевића, Слободана Лалића и ђакона Владе Руменића из Београда и Бранимира Јокића.

Присутни су били ученици и наставници Гимназије који Светог Саву прослављају као Школску славу и Дан Школе. Посебан гост је била изасланица и савјетница предсједника Републике Србије г. Томислава Николића, проф. Јасмина Митровић Марић. На Литургији су били г-ђа Боса Продановић, отправник послова Амбасаде Републике Србије у Загребу, г. Зоран Васиљевић, први конзул и г. Душан Вујовић, аташе.

Након Литургије Митрополит је са ђацима преломио славски колач, а ордењем Кантакузине Бранковић наградио презвитера Небојшу Тополића и ђакона Владу Руменића.

У бесједи, Митрополит је честитао славу Светог Саву који је патрон и молитвени заступник наше Гимназије и њених полазника, али и свих оних који са вјером носе у срцу своме Апостола српског народа-Светог Саву, који је много допринео у организовању српске цркве и српске државности. Допринео је много за српску писменост и уврстио нас је у ред хришћанских народа са великом и богатом духовном и културном ризницом, истакао је Митрополит. Ипак, Свети Сава је у првом реду, велика личност у светом животу, потом као књижевник и свестрани радник на црквеном и државничком пољу. Велики јерарх који је у српској цркви на много мјеста био први. Академије имају пуно посла да проучавају живот и рад Светог Саве, а он сам је био кротак и смирен. Што је и опјевано у пјесми која каже да се одрекао круне која му је потом сама дошла на главу. Свети Сава треба да нам буде инспирација у животу, да проучавајући његов рад, његово дјело пођемо његовим стопама, његујући душу своју у побожности и светом животу. У тропару му пјевамо да је он свој род, као некада дивљу маслину, обогатио богатим плодовима, као што маслина има своју символику милости Божије.

Свечаност је настављена Светосавском академијом коју су припремили ученици Гимназије. Поздравно слово и поруку предсједника Републике Србије Томислава Николића одржала је савјетница Јасмина Митровић Марић. Након ње, обратила се др Анкица Мариновић, савјетница предсједника Републике Хрватске. Међу великим бројем посјетиоца, уз већ поменуте драге нам госте, посебно задовољство нам је чинило присуство проф. Гине Косановић из Министарства знаности, образовања и спорта, г-ђе Невистић из Градског уреда за образовање, узваника из Српског народног вијећа и Вијећа српске националне мањине Града Загреба, (нешто касније придружио се г. Милорад Пуповац ), г. Бранка Сукаре из Амбасаде Босне и Херцеговине, г. Романа Фишера, Српског привредног друштва Привредник, управника и васпитача ученичких домова Града Загреба са којима Гимназија има сарадњу, и многих других. Ученици су са својим наставницима припремили веома интересантан програм инспирисан дјелима Иве Андрића, Алексе Шантића, Стевана Сремца и других писаца. Тема овогодишње приредбе је била „језик“. Добрим познавањем текста, пјесмом, вјештом глумом и енергијом на позорници група од 16 ученика одушевила је присутне. Кроз ходнике и учионице Гимназије презентоване су активности ученика током године: новинарска секција са листом Споговац, философски лист Типикон, радионица калиграфије чији су полазници на Конкурсу „Светосавље и наше доба“ у Новом Саду освојили трећу награду и бројне похвале, еколошка секција, група Прве помоћи и остале активности.