GRUPA MLADIH VOLONTERA IZ FINSKE POSJETILI GIMNAZIJU

Objavljeno:22-11-2013

Mlada grupa volontera iz Muuramea, općine u središnjoj Finskoj, posjetom Hrvatskoj od 17. do 23. listopada sudjelovala je u Forumu mladih u Zagrebu zajedno sa svojim partnerima i domaćinima iz Srpskog demokratskog foruma (SDF-a).
U petak, 18. listopada bili su gosti učenika Srpske pravoslavne opće gimnazije u Zagrebu. Finska delegacija sastojala se od šest članova u dobi od 16 do 18 godina, članova Vijeća mladih Myrsky (hrv. oluja) i vođe grupe Innola poslovnog centra mladih. Forum mladih u Zagrebu bio je glavni događaj dvosmjerne inicijative mladih koju financira Europska Unija pod nazivom Focus on us!. Forum je bio prilika za diskusiju o tome kako bi sudjelovali u procesu donošenja odluka i kako bi se njihov glas čuo, osobito na razini općine, te prilika za razmjenu iskustava i za raspravu o politici mladih. Posjet je uključivao promotivni događaj organiziran na Cvjetnom trgu u Zagrebu 21. listopada, što je privuklo pozornost znatiželjnih prolaznika. Ljudi su bili zainteresirani za iskustva mladih Finaca i njihov utjecaj na donositelje odluka u Finskoj. Uz to, Finci su saznali nešto više o aktivnostima SDF-a i modelima za zaštitu prava nacionalnih manjina u Hrvatskoj. Vijeće mladih Myrsky nije jedinstven u Finskoj jer postoje slične organizacije i u drugim općinama. Prva vijeća mladih u Finskoj su osnovana još 1995. g., a danas postoji oko 200 aktivnih vijeća mladih. Prvi dječji parlament osnovan je 2001. godine u gradu Tampere, a danas ih ima oko 10 širom Finske. Vijeća mladih i dječji parlmaneti nisu politički orijentirane organizacije, već organizacije koje razmjenju ideje s općinskim i gradskim dužnosnicima. Prije ovog posjeta predstavnici SDF-a posjetili su Muurame i Jyvaskyla u Finskoj gdje su imali priliku naučiti više o Finskoj, najboljoj mogućoj praksi u radu s mladima, te se upoznati s finskim modelom vijeća mladih te modelom za zaštitu nacionalnih manjina. Tijekom ove posjete mladi Finci su ostavili vrlo dobar dojam te su na dostojan način predstavili svoju zemlju.