Obilazak špilje Veternice

Objavljeno:24-10-2013

U subotu, 14. rujna 2013. godine, u okviru nastave geografije i redovitih planinarskih aktivnosti školskoga sportskog kluba naše škole učenici prvog i drugog razreda, te pojedini učenici trećeg i četvrtog razreda, zaljubljenici u zdrav život i planinarenje, posjetili su špilju Veternicu pod vodstvom razrednice prvog razreda prof. Puškar, razrednice drugog razreda prof. Kilibarde, voditeljice školskog sportskog kluba, te uz stručno vodstvo profesora geografije.

Špilja Veternica od 1979. godine zaštićena je zakonom kao geomorfološki spomenik prirode. Ulaz u špilju nalazi se na nadmorskoj visini od 320 metara. Ukupna duljina do sada istraženih kanala iznosi 7128 m, dužina glavnog kanala iznosi 2622 metra. Ukupna vertikalna razlika iznosi preko 200 metara. Za posjetitelje je uređeno prvih 380 metara špilje.

Veternica je svojom duljinom peta po dužini špilja u Hrvatskoj a najduža u sjevernoj Hrvatskoj. Značajno je arheološko i paleontološko nalazište te poučan primjer krških pojava. Pozornost javnosti na špilju prvi je obratio Dragutin Gorjanović Kramberger 1889. godine.

Turistički uređen dio Veternice prikazuje geomorfološke fenomene koji se rijetko viđaju u klasično turistički uređenim špiljama: erozijski oblici zvani vrtložni lonci koji govore o nekadašnjem vodenom toku, pješčane dine zaostale od posljednjega podzemnog toka koji je nekada izvirao iz Veternice, donju čeljust izumrlog špiljskog medvjeda, fosilno blato, Zdenac želja u Koncertnoj dvorani, fosile školjkaša iz roda Pecten, ježinaca Clypeaster na stropu, Kameni slap (saljev nastao cijeđenjem vode preko stijene i taloženjem sigovine) itd. Kako u cijeloj špilji, tako i u turističkom dijelu špilje hibernira ili provodi zimski san četrnaest vrsta šišmiša.

Špilja Veternica nalazi se u jugozapadnom dijelu Medvednice, iznad sela Gornji Stenjevec. Udaljena je nepunih 9 km od centra Zagreba.

Dobila je ime po struji vjetra koja se javlja na ulazu uslijed razlika u temperaturi zraka tijekom godine (stalna temperatura špilje je oko 10° C).