PATRIJARH PORFIRIJE U PRAVOSLAVNOJ GIMNAZIJI U ZAGREBU

Objavljeno:01-03-2021

”Sve vas volim i molim vas da se molite Bogu za mene, jer to je najpotrebnije”, rekao je Njegova svetost učenicima gimnazije ”Kantakuzina Katarina Branković” u Zagrebu.

Njegova svetost Patrijarh srpski gospodin Porfirije, administrator Eparhije zagrebačko-ljubljanske, posjetio je u petak, 26. februara 2021. godine Srpsku pravoslavnu gimnaziju Kantakuzina Katarina Branković u Zagrebu. Patrijarh je Gimnaziju obišao sedmog dana od kako je, 19. februara, ustoličen u tron beogradsko-karlovačkih mitropolita i patrijaraha srpskih u Beogradu.
U ime škole, na izboru za novog predstojatelja Srpske Pravoslavne Crkve, patrijarhu Porfiriju čestitao je protojerej-stavrofor Slobodan Lalić, direktor Gimnazije. Otac Slobodan je rekao da su osjećanja kako đaka, tako i nastavnika pomješana, da se neizmjerno raduju, ali istovremeno osjećaju i tugu, zbog makar formalnog predstojećeg rastanka sa svojim arhipastirem.
Patrijarh je rekao da su i njegova osjećanja povodom izbora takođe pomiješana, te da i sam osjeća tugu i radost. Đacima i nastavnicima je kazao da će se truditi da čini više nego što je do sada činio za školu.
Patrijarh Porfirije je rekao da osjeća da ”uz podršku, ljubav i molitvu svih, a pre svih mladih i dece, moramo da svedočimo istinu jevanđelja koje nas poziva na ljubav prema svakom čoveku. Ma koliko ta istina bila komplikovana i teška i ma koliko ponekad bili u izazovu da se ponekad projavi neka vrsta nezadovoljstva i agresije, bolje je da to sve prevazilazimo i preobražavamo i sigurno je da ćemo biti stabilni i mirni, a bićemo i radosni. Onda kada smo gnevni i nosimo u sebi agresiju, tada nema mira ni radosti, nego se samo produbljuje frustracija u svakome od nas”.
”Sve vas volim i molim vas da se molite Bogu za mene, jer to je jedino što u ovom trenutku osećam da je potrebno. Služba mitropolita u Zagrebu jeste izazovna, ali mene je ta služba nezasluženo obogatila. Ne samo da sam mnogo naučio, već sam mnogo puta bio obradovan raznim neočekivanim i iznenađujućim situacijama, a pre svega ljudima, među kojima ste svi vi”, rekao je patrijarh Porfirije, obraćajući se učenicima i nastavnicima škole.
Učenica četvrtog razreda, Marija Gužvica, čestitala je Njegovoj svetosti na izboru za patrijarha i izrazila blagodarnost za sve što je prethodnih godina činio za ovu Gimnaziju. ”Molimo vas da se molite za nas, a mi ćemo za vas”, kazala je predjući mu buket cvijeća.
Patrijarhu se obratio i Mihael Keleuva, učenik trećeg razreda. ”Molite se da hodimo putem upodobljavanja sebe Liku Božem, da živimo u duhu Jevanđelja i naše svete Crkve. Ponosni smo i radosni što Vas poznajemo i što ćete voditi našu Crkvu. Iskamo Vaš blagoslov i molitveni pokrov i zaštitu”, rekao je.
U pratnji Njegove svetosti bio je i sekretar Eparhije zagrebačko-ljubljanske, prezviter Bogoljub Ostojić.