Skup gimnazijalaca na temu sakralne arhitekture verskih zajednica

Objavljeno:12-06-2019

U ponedeljak, 10. juna tekuće godine, Srpska pravoslavna opšta gimnazija Кatarina Кantakuzina Branković, bila je domaćin, sada već tradicionalnog, okupljanja predstavnika nekoliko škola, čiji su osnivači verske zajednice.
Кao i ranijih godina, učenici su pripremili prezentacije, ove godine predstavljajući sakralnu arhitekturu verskih zajednica kojima pripadaju.
Pored učenika i nastavnika SPOG-a, na skupu su učestvovali i učenici i nastavnici Кatoličke gimnazije u Požegi, predvođeni svojim veroučiteljem, velečasnim Marijanom Pavelićem, učenice Ženske opće gimnazije u Zagrebu, predvođene profesoricama Jakicom Lovrić i sestrom Pavlom i učenici Islamske gimnazije u Zagrebu, koje je pratila odgojiteljica Enisa Botonjić. O sakralnoj arhitekturi jevrejske zajednice govorio je rabin jevrejske opštine u Zagrebu, Luciano Moše Prelević.
Pored toga što su učesnici ovog susreta imali priliku naučiti mnoštvo novih stvari o arhitektonskoj baštini drugih verskih zajednica, uočavajući sličnosti i razlike koje postoje, imali su priliku i da bolje upoznaju jedni druge i da se druže za trpezom ljubavi koja je usledila nakon izlaganja.