DRUŽENjE GIMNAZIJALACA SA G. BRANKOM RADUNKOVIĆEM

Objavljeno:10-11-2012

U petak, 09. novembra 2012. godine, Srpsku pravoslavnu opštu gimnaziju „Kantakuzina Katarina Branković" posjetio je g. Branko Radunković sa suprugom Jovankom. U svečanoj dvorani Gimnazije susreo se sa učenicima koji su imali priliku da slušaju čovjeka iznimno snažne vjere u Hrista Gospoda i jednako tako snažne volje za životom i ljubavi prema ljudima.
Uvodni pozdrav i predstavljanje gosta iznio je Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. Jovan čije poznanstvo sa g. Radunkovićem je višedecenijsko. Iako rođen sa hendikopom, gotovo bez obe ruke i sa znatnim oštećenjima nogu, snagom volje i vjere savladavao je sve životne prepreke i iskušenja. Nadaleko je poznat po izradi maketa pravoslavnih hramova i manastira, rimokatoličkih katedrala, džamija i drugih znamenitih građevina spomenika kulture, po brojnim izložbama po mjestima širom bivše Jugoslavije, ali i šire i galeriji svojih radova u Slavoniji, po dobrom poznavanju crkvenog pojanja i vođenju više crkvenih horova.
Upravo o svemu ovome Branko je izuzetno nadahnuto pričao učenicima koji su ga sa pažnjom i interesovanjem slušali, a svakako da će još dugo međusobno prepričavati i razmišljati o susretu sa čika Brankom, koji je i sam bio obradovan našim gimnazijalcima i oduševljen obilaskom Gimnazije, Duhovnog centra i kapele Svetog Save kod Manastira Svete Petke.
Branko Radunković je rođen 1941. godine u slavonskom selu Brezik kao šesto dijete roditelja Ilije i Desanke. Danas živi u Prnjavoru kod Kragujevca.