LITURGIJA I MOLEBAN ZA POČETAK ŠKOLSKE GODINE U ZAGREBU

Objavljeno:18-09-2018

U nedelju 16. po Pedesetnici, 03/16. septembra 2018. godine, Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. dr Porfirije načalstvovao je Božanstvenom Liturgijom u Sabornom hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu. Njegovom Visokopreosveštenstvu su sasluživali sveštenici, sveštenomonasi i đakoni Sabornog hrama i iz Eparhije bačke.
Na kraju Liturgijskog sabranja Mitropolit Porfirije je služio moleban za početak nove školske godine. U svetoj Liturgiji i molebanu učestvovala su deca predškolskog i školskog uzrasta koja pohađaju časove veronauke pri Sabornom hramu. U hramu su bili i učenici Srpske pravoslavne opšte gimnazije Kantakuzina Katarina Branković na čelu sa svojim direktorom protojerejem-stavroforom Slobdanom Lalićem i profesorima.
Posle čitanja jevanđelske priče o talantima besedio je protonamesnik Bogoljub Ostojić koji je, u svojoj nadahnutoj besedi u kojoj je govorio da svakome od nas Bog daje različitu količinu talanata u zavisnosti od toga koliko svako od nas može poneti, rekao da jednu mogućnost Bog svima daje podjednako, a to je mogućnost da budemo spaseni. „To je taj jedan talant koji je svakome od nas zagarantovan. Nikome vrata Carstva Božijega, odnosno vrata spasenja nisu zatvorena“.
Po završetku bogosluženja okupljenim učenicima obratio se Mitropolit Porfirije poželevši da im Gospod prosvetli um i zagreje srca, te da one darove i sposobnosti koje su dobili, uz pomoć Božiju, razviju i umnože, te da postignu dobre rezultate u svom školovanju.
izvor: http://mitropolija-zagrebacka.org/