Ispraćaj maturanata Srpske pravoslavne opšte gimnazije ‘Kantakuzina Katarina Branković’

Objavljeno:21-05-2019

Ovogodišnji ispraćaj 11. generacije maturanata Srpske pravoslavne opšte gimnazije (SPOG) ‘Kantakuzina Katarina Branković’ u Zagrebu, održan 18. maja, obilježen je susretom sadašnjih i budućih generacija učenika ove škole. Programu i prigodnim govorima prisustvovalo je i 20-ak učenika osnovnih škola iz zapadne Slavonije koji su obišli gimnaziju s cilju motiviranja novih generacija za upise u gimnaziju za narednu i daljnje školske godine.

Ovogodišnji ispraćaj protekao je u neformalnijoj atmosferi jer su svečanosti, osim maturanata i njihovih roditelja, prisustvovali i drugi učenici i nastavni personal škole, direktor protojerej stavrofor Slobodan Lalić, mitropolit Porfirije i sveštenstvo eparhije. - Ova škola je bila priprema za uključenje u pravi život, rekao je mitropolit Porfirije. – Važno je da ste imali priliku da se naučite osnovama vrednosti života koje su važne za život u zajednici, kao i da ste, osim znanja, stekli i vrline i ljubav. Jer znanje koje postoji bez ljubavi opasno je, ne samo za druge, nego i za onog koji takvo znanje poseduje, rekao je mitropolit, ističući da su učenici ove generacije, kao i generacija prije, sticali i drugarstvo i prijateljstvo kako bi naučili biti ne sami za sebe, nego u zajednici.
Čestitajući maturantima na uspješnom završetku četverogodišnjeg obrazovanja, Lalić je rekao da se nakon četiri godine rada vidi da su mnogo zreliji, odgovorniji i spremniji za životne izazove koji im predstoje. – Vi ste sada završili jednu fazu svog obrazovanja, a nova, studij, je pred vama, rekao je Lalić, podsjetivši da će početkom juna učenici imati prilike da potvrde svoje znanje na maturskim ispitima. Njihova razrednica, profesorica muzičkog Jasmina Veldić, podsjetila je da je ta generacija prva kojoj je ona predavala sve četiri godine i prva kojoj je bila razrednica. – Nastavite slijediti svoje snove, poručila je, predajući im pohvalnice, ruže i knjigu Kristini Slavulj kao najboljoj učenici generacije.
U obraćanju u ime generacije Milana Žigić prisjetila se dana kad je ova gimnazija bila utočište za 19 prestrašenih osmoškolaca iz raznih sredina. - Neki su nam se priključili, neki su otišli, a mi smo uspjeli privesti kraju ovu
fazu naših života, rekla je Milana. Prisutni u dvorani pogledali su i niz fotografija koje prikazuju četiri godine školovanja ove generacije, a svečanost je završena rezanjem prigodne torte.

Kao što smo spomenuli na početku, ispraćaju maturanata prisustvovali su i učenici iz Pakraca, Daruvara, Garešnica i Požege u cilju motiviranja za upise u gimnaziju. Oni su obišli školu gdje su im profesori govorili o aspektima života i rada. - Djeca su oduševljena, rekla nam je Jadranka Jakovljević iz Pakraca koja je vodila djecu. Bili su na dvije radionice i odmah se uključili u njih. Za sada ne znamo hoće li tko upisati ovu gimnaziju, ali nadam se da hoće, rekla je.
Da mu je upis u gimnaziju bio dobar potez, potvrdio nam je i učenik trećeg razreda Aleksandar Medić. – Prvu godinu pohađao sam u gimnaziji u Crnoj Gori, a ideji o prebacivanju najviše je doprinijelo prisustvo crkvenog života jer je SPC osnivač gimnazije. Tu moram reći da svako od učenika ima izbor da ga iskusi ili ne. Sama škola je ekumenski otvorena svim nacionalnostima i vjerama te ima obiman i širok program dodatne nastave, sekcija i izvanškolskih aktivnosti. Što se tiče predmeta imamo ih 16-ak tako da škola nudi veliko znanje za bilo koji fakultet ili bilo koje usmjerenje. Osim toga, tu vidim veći motivacioni rad profesora koji su više posvećeni đacima i potiču ih na rad i učenje, rekao je Medić.

Podsjetimo, upis u srednje škole, pa i u SPOG, odvijat će se u junu putem elektronskih prijava i upisa preko portala www.upisi.hr. Sve potrebne podatke i upute za upis učenici osmog razreda osnovne škole dobivaju u svojim školama.
Bodovni prag i ključne datume koji se odnose na upisni proces određuje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Učenici koji su osnovnoškolsko obrazovanje završili izvan Hrvatske, a koji su državljani Hrvatske ili neke od zemalja EU upisuju se pod jednakim uslovima kao i učenici koji su osnovnu školu završili u Hrvatskoj. Naredni upisni rok je u avgustu 2019. godine.

Preuzeto sa: https://www.portalnovosti.com/ispracaj-maturanata-srpske-pravoslavne-opste-gimnazije-u-zagrebu
Nenad Jovanović