Učenici Srpske pravoslavne gimnazije iz Zagreba u Beogradu

Objavljeno:23-04-2019

Učenici Srpske pravoslavne opšte gimnazije „Katarina-Kantakuzina Branković“ boravili su u periodu od 5-7 aprila 2019. godine u Beogradu. U Ministarstvu spoljnih poslova 46 gimnazijalaca iz Zagreba primio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
„Raduje me susret sa vama, jer vi predstavljate novu, generaciju rođenu posle 2000. godine koje treba da bude most saradnje i razumevanja između Srbije i Hrvatske“, rekao je ministar Dačić prilikom susreta sa učenicima jedine srpske gimnazije – srednje škole u glavnog gradu Hrvatske.
„Vaši preci i sunarodnici, Srbi u Hrvatskoj, dali su značajan društveni, politički, kulturni, naučni i drugi doprinos u izgradnji svake državne zajednice na prostoru današnje Hrvatske. Danas, vi možete da budete ponosni što se potomci pisaca Petra Preradovića, Sime Matavulja, Vladana Desnice, pesnika Branka Radičevića i Grigora Viteza, naučnika Nikole Tesle i Milutina Milankovića, kompozitora Josifa Runjanina, skulptora Vojina Bakića, velikog dobrotvora i privrednika Vladimira Matijevića, slikara Save Šumanovića, a poneko od vas je možda i potomak čuvenog zvezdinog golmana Vladimira Beare“, rekao je ministar i poželeo im ugodan boravak u Beogradu.
Učenici Srpske pravoslavne gimnazije u svojoj posjeti Beogradu, nakon Ministarstva spoljnih poslova, pod podrškom Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, posjetili su Narodni muzej, Muzej savremene umjetnosti, Kalemegdan, Sabornu crkvu, Konak kneginje Ljubice, Skupštinu Srbije, Narodno pozorište...
Hram Svetog Save mnogi su uživo vidjeli prvi put. Ondje je učenike dočekao Preosvećni Episkop remezijanski g. Stefan, vikar Patrijarha srpskog.