U PRAVOSLAVNOJ GIMNAZIJI U ZAGREBU PROSLAVLJEN SVETI SAVA

Objavljeno:29-01-2019

Svetom Liturgijom u gimnazijskoj kapeli i prigodnom Svetosavskom priredbom učenika u Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji „Kantakuzina-Katarina Branković“ u Zagrebu proslavljen je Sveti Sava, prvi arhiepiskop i prosvetitelj srpski.
Svetu Liturgiju služio je visokoprepodobni arhimandrit Danilo (Ljubotina) uz sasluživanje protosinđela Venijamina, protojereja-stavrofora Slobodana Lalića, đakona Petra Kozakijevića, te prisutnih vernika zagrebačke parohije i učenika Gimnazije.
Sabranju se obratio arhimandrit Danilo govoreći o Svetom Savi kao svetitelju Crkve Hristove, ali i o Katarini Kantakuzini Branković, u svoje vrijeme posednici Medvedgrada i Gradeca, te je poželio učenicima da ovde, u ovom crkvenom učilištu, steknu ono najosnovnije – vrline dobrih i poštenih ljudi, koristeći ljubav svojih nastavnika i gostoprimstvo koje im se pruža. Nakon lomljenja slavskog kolača, u svečanoj školskoj dvorani izveden je prigodni program učenika Gimnazije pod naslovom Šapat vekova inspirisan poetskom rečju o srpskim manastirima i jubileju naše Crkve (1219-2019).
Priredbi su prisustvovali: ambasador Republike Srbije u Zagrebu Mira Nikolić, koja je najboljoj učenici Gimnazije uručila tablet uređaj, Katarina Milković, izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, predsednik Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Zagreba Aleksandar Milošević, predsednik SPD „Privrednik“ Nikola Lunić, sveštenstvo zagrebačke Crkve. Zatim, univerzitetski profesori iz Zagreba Natalija Vidmarović, Dušan Marinković, Nikola Sarapa i Siniša Tatalović, potpredsednik SKD „Prosvjeta“, Mevludi Arslani, direktor Islamske gimnazije i zamenik muftije, nastavnici i vaspitači iz učeničkih domova, roditelji učenika i brojni bivši đaci.
Dan Svetog Save je najsvečaniji dan u Gimnaziji kome se učenici najviše raduju jer sebe predstavljaju na kreativan način svesni da ovaj dan zajedno proslavljaju sa svim srpskim školama, ma gde se nalazile.