Dani maternjeg jezika u Budimpešti

Objavljeno:27-04-2018

Učenice naše škole, Kristina Slavulj, Tamara Gojković i Jovana Vukmanović, su uz pratnju profesorica Jasmine Veldić i Branke Žarković, učestvovale u projektu „Dani maternjeg jezika“, održanog u Budimpešti. „Dani maternjeg jezika“ trajali su od 18.4. do 21.4.2018. Organizator projekta bila je Srpska gimnazija „Nikola Tesla“. Osim naše škole učestvovale su i učenice gimnazije „Jovan Dučić“ iz Trebinja.
Program je počeo u srijedu, 18.4. kada su domaćini predstavili facebook profile o značajnim piscima srpske književnosti. Zatim su gosti održali prezentacije o Milošu Crnjanskom (Trebinje) i Jakovu Ignjatoviću (SPOG), nakon čega su svi učestvovali na radionici „Duh mladosti“ gdje su učenici čitali svoje pjesme. Po završetku programa gosti su išli u obilazak grada uz pratnju domaćina, posjetivši: Trg heroja, ljekovito kupalište Szechenyi i Gradski park.
U četvrtak, 19.4. gosti su prisustvovali na prva dva školska časa. Gosti su zajedno sa domaćinima radili na izradi zadatka: „Kako bih ja osmislio omiljenu učionicu“. Nakon toga učenici 12.b razreda čitali su besjede. Poslijepodnevne sate gosti su iskoristili za dva upoznavanja s gradom posjetili su Vukov spomenik na Tabanu, obišli su Budim, Budimsku tvrđavu, crkvu Svetog ap. Mateja i još nekoliko mjesta značajnih za kulturu Srba u Mađarskoj.
U petak, 20.4. gosti su ponovo prisustvovali na prva dva časa. Nakon toga su profesori srpskog jezika predstavljali svoje omiljene pisce. Kao vrhunac ove manifestacije održano je književno popodne sa piscem Matijom Bećkovićem u prostorijama Tekelijanuma.
U subotu, 21.4. organizovan je obilazak Sentandreje gdje su gosti posjetili rodnu kuću Jakova Ignjatovića, spomenik Vuka S. Karadžića, Muzej marcipana, crkvu „Beograđanku“ i muzej u sklopu crkve, te obalu Dunava. Nakon obilaska grada gosti su se vratili u Budimpeštu odakle su krenuli za Zagreb.