HOLIVUD I VIJETNAMSKI RAT

Objavljeno:13-04-2018

U četvrtak, 12. aprila 2018. godine, u Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji u Zagrebu gostovao je prof. dr Hrvoje Klasić, docent na katedri za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Profesor Klasić je učenicima i nastavnicima Gimnazije održao interesantno i inspirativno predavanje na temu Vijetnamski rat i film.
Uz mnoštvo relevantnih istorijskih podataka o političkim i društvenim gibanjima u svijetu nakon Drugog svjetskog rata, predavanje je bilo propraćeno insertima iz filmova holivudske kinematografije kojima je profesor Klasić osvijetlio uticaj Vijetnamskog rata na američku filmografiju, ali i uticaj „vijetnamskog filma“ na američko društvo druge polovine XX vijeka, sve do danas.
- Ovi filmovi su nam pokazali nekoliko „amerika“, nekoliko njenih lica i naličja. Vidjeli smo Ameriku koja razara, uništava i ubija, ali i Ameriku koja se bori protiv svega ovoga, koja se bori za mir. Vidjeli smo ljude koji su spremni da žrtvuju sebe za drugoga. Tako je u svakom društvu, u svakoj državi, istakao je dr Klasić.
Predavanju je prisustvovao mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. dr Porfirije.