PROSLAVLJENA ŠKOLSKA SLAVA I DAN ŠKOLE SVETI SAVA

Objavljeno:28-01-2013

U nedelju, 27. januara 2013. godine, proslavljen je Dan škole i školska slava Sveti Sava Prvi, Arhiepiskop i prosvetitelj srpski.
Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Gospodin Jovan služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u kapeli Svetog Save pri Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji „Kantakuzina Katarina Branković“. Mitropolitu su sasluživali protojerej-stavrofor Duško Spasojević, protojerej-stavrofor Slobodan Lalić i đakon Zoran Radić. Praznik Svetog Save se proslavlja kao Dan škole i slava učenika Gimnazije koji su zajedno sa profesorima i vernim narodom prisustvovali Svetoj liturgiji. Među prisutnima su bili Njegova ekselencija Ambasador Republike Srbije g. Stanimir Vukićević i gospođa Bosa Prodanović, prvi savetnik pri Ambasadi Srbije u Zagrebu. Posebno zadovoljstvo činilo nam je prisustvo gospodina Nedeljka Tenjovića, generalnog sekretara predsednika Republike Srbije g. Tomislava Nikolića. U kapeli Svetog Save Mitropolit Jovan je presekao slavski kolač i obratio se prisutnima govoreći o značaju Svetog Save čija je ličnost i delo ostavilo neizbrisiv trag u istoriji i kulturi srpskog naroda ma gde se on nalazio. Učenicima je Mitropolit poručio da uvek budu rukovođeni svetosavskom mudrošću i ljubavlju.

U svečanoj dvorani Gimnazije usljedila je Svetosavska akademija, priredba koju su učenici velikim uloženim trudom pripremili na opšte oduševljenje prisutnih. Program je otpočeo himnom Svetom Savi koju je izveo hor učenika Gimnazije. Kao svojevrsna reakcija na brojne probleme kojima smo okruženi, ali i u ime Branislava Nušića, čija je 75. godišnjica smrti upravo ove godine, tema predstave bila je humor, a dramskim uprizorenjima i odličnom glumom komada iz Nušićevog Sumnjivog lica i Analfabeta, Kovačevićevog Balkanskog špijuna i Šekspirovog dela Romeo i Julija, učenici su doista obradovali, razveselili i nasmejali prisutne goste. Posebno osveženje predstavljao je komad koji su učenici izveli na engleskom jeziku, Špeksir, gde su učenici demonstrirali svoje poznavanje engleskog jezika, ali i sposobnost za pisanjem budući da su taj moderni komad, koji se referiše na Šekspirove likove Romea i Juliju, sami napisali.

U ovom delu programa najviše se istakla dramska sekcija škole.

Uz Mitropolita Jovana i sveštenstvo Sabornog hrama Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu, gospodina Nedeljka Tenjovića, generalnog sekretara predsednika Republike Srbije g. Tomislava Nikolića, Ambasadora Republike Srbije u Zagrebu g. Stanimira Vukićevića i gostiju iz Ambasade Srbije, akademiji su prisustvovali Ambasadorka Bosne i Hercegovine Azra Kalajdžisalihović, pomoćnik Ministra uprave Vlade Republike Hrvatske gospodin Boris Milošević, gospodin Aleksandar Tolnauer predsednik Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH, gospodin Saša Milošević predsednik Srpskog nacionalnog vijeća grada Zagreba, ( koji je kao poklon Gimnaziji, a za potrebe novinarske sekcije predao računar i fotoaparat ) i brojni drugi gosti.

Na Akademiji su učenicima uručene novčane nagrade Njegovog Visokopreosveštenstva Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Gospodina Jovana za izuzetan trud. Nagrađeno je četiri učenika novčanom nagradom od po 500,00 kuna. Nagradom za najbolji rad, pisan kao Svetosavski temat, pod naslovom Sloboda vere – edikt o verskoj toleranciji nagrađena je učenica četvrtog razreda Ljiljana Vukas. Nagradu korisnika biblioteke sa najviše pročitanih naslova u toku školske godine dobila je učenica četvrtog razreda Branislava Peurača. Nagradu za sveukupne aktivnosti u školi dobio je učenik drugog razreda Stefan Rogo, a nagradu za doprinos i učešće u školskim priredbama i promocijama dobio je učenik četvrtog razreda Goran Vinčić.

Program Svetosavske akademije nastavio se i nakon predstave raznovrsnim prezentacijama koje su vodili učenici u školskim učionicama i kabinetima. Tako se u kabinetu hemije mogao izmeriti krvni pritisak, izračunati indeks telesne mase, prisustvovati nekolicini pokusa, kao i sudelovati u kvizu poznavanja ljudskog tela. Ekološka grupa obezbedila je za goste sadnice cveća iz vlastitog uzgoja, u jezičkom kabinetu moglo se istražiti koje su poslovice prisutne u latinskom, engleskom, srpskom i hrvatskom jeziku. Takođe, zidovi škole bili su ukrašeni porodičnim grbovima koje su oslikali učenici istorijske sekcije, ali i fotografijama izložbe „Fotografija i fizika“, koje će biti izložene u školi i naredne dve nedelje. Psiholozi su predstavili svoj rad bogatim vizuelnim plakatima.

Uz učenike koji su učestvovali u pripremi i izvođenju programa za Dan škole posebno su se istakli, veliki trud i mnogo vremena uložili pojedini profesori ( Jadranka Rezić, Rajka Kosanović, Snežana O. Bašić, Samir Hasanagić, Ivana Srbljan, Slađana Mesarek, Sofija M. Stokuća, a naročito su bile angažovane profesorica srpskog jezika i književnosti Petra Puškar i tjelesnog odgoja Svetlana Kilibarda).

Učenici su organizovali tombolu sa ukupno osam nagrada za goste i učesnike - sretne dobitnike.

Ručak za uzvanike pripremljen je u velikoj trpezariji Gimnazije.