PROBLEM OVISNOSTI – iskustvo Pravoslavne Crkve

Objavljeno:19-12-2014

U organizaciji Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, u prepunoj Svečanoj dvorani Duhovnog centra Srpske Pravoslavne Crkve u Zagrebu, u srijedu, 17. decembra 2014. godine, održana je tribina na temu PROBLEM OVISNOSTI – iskustvo Pravoslavne crkve.

Na tribini su govorili Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Gospodin dr Porfirije, protoprezviter-Branko Ćurčin iz Eparhije bačke, arhimandrit Danilo ( Ljubotina ) i g. Mladen Matijašević, štićenik zajednice Zemlja živih. Ovom prilikom prisutnima je prikazan film „Zemlja živih – zemlja nade“. Moderirala je profesorica Sofija Mastelica Stokuća.

Crkva ne može da ostane gluva na problem koji proždire, ne samo pojedince, nego porodice i čitave zajednice. Droga je ubica koji nema milosti i koji ne bira uzrast. Crkva ne može da ignoriše taj problem, to iskušenje, istakao je Mitropolit Porfirije. Otuda je po blagoslovu Njegovog Preosveštenstva Episkopa bačkog Gospodina Irineja, a potom i po blagoslovu Patrijarha srpskog Gospodina Irineja, manastir Kovilj 2005. godine pokrenuo projekat Zemlja živih i osnovao prvu zajednicu, prvu kuću u koju su došli mladići koji su imali problem sa drogom. Ipak, suočavanje bratstva Manastira i sveštenstva Eparhije bačke sa ovim problemom seže u 1990. godinu kada je veliki broj mladih ljudi tragajući za Bogom, Istinom i smislom dolazio u manastir Kovilj. Neki od njih su imali upravo ovaj problem.

Uslijedio je angažman u obezbeđivanju prostornih i stručnih preduslova za prihvatanje i organizovano bavljenje ovim problemom. Zajednica danas raspolaže sa šest komuna ( muških i ženskih kuća ). U svakoj svakodnevno boravi od 20 do 30 štićenika. Sa njima je svakodnevno protoprezviter Branko Ćurčin koji je u veoma interesantnom izlaganju govorio o strukturi terapijske zajednice, načinima rada, uslovima za ulazak u zajednicu. Otac Branko je istakao važnost saradnje sa porodicom, ali i zvaničnim državnim tijelima, Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Srpskim lekarskim društvom, lokalnom zajednicom i drugim relevantnim ustanovama.

Govornici su istakli problem stigmatizacije bolesti, predrasuda i stereotipa s kojima se susreću ovisnici, kao i značaj resocijalizacije štićenika i njihove integracije u društvo nakon završetka programa liječenja u Zajednici.
Naročitu pažnju privukao je govor i potresno svjedočenje g. Mladena Matijaševića o vlastitom iskustvu s drogom, ali i pomoći i podršci koju mu pruža zajednica Zemlja živih.

Arhimandrit Danilo je ukazao da štićenici pored svakodnevnih aktivnosti u zajednici, u procesu rehabilitacije pružaju pomoć starijim i nemoćnim osobama.

Tribina je organizovana u povodu Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Njome se i Pravoslavna Crkva uključila i dala svoj doprinos ukazujući na ovu pošast i problem svake države i svake zajednice. Otuda su u publici bili uglavnom mladi, učenici i nastavnici Srpske pravoslavne opšte gimnazije, direktor Islamske gimnazije u Zagrebu g. Mevludi Arslani, profesori iz Nadbiskupske klasične gimnazije iz Zagreba, Škole za montažu instalacija i metalne konstrukcije, kao i redovnici karmelićanskog samostana Remete u Zagrebu. Iz Ambasade Srbije prisutan je bio g. Zoran Vasiljević, prvi savjetnik i konzul. Uz brojne zagrebačke medije, događaj su propratili kamere i novinari Hrvatske radiotelevizije, Informativne katoličke agencije, Hrvatskog katoličkog radija i drugi.

Nema tog čovjeka koji je posrnuo u mrak narkotika, mrak droge, a da u suštini nema problem sa ljubavlju. U osnovi je to uvijek problem ljubavi. Ili nije primio/la dovoljno ljubavi ili nije bio/bila sposoban iz nekih svojih individualnih, psiholoških razloga da tu ljubav prepozna i primi na svoj način. Nedostatak ljubavi je put koji neminovno vodi u samoću, zaključio je Mitropolit Porfirije najavivši sljedeća predavanja i susrete u organizaciji Mitropolije zagrebačko-ljubljanske.